Kızılırmak mahallesi 1446. cadde Alternatif Plaza Kat:7 No :25 Çukurambar - Çankaya/ ANKARA

SIKÇA SORULAN SORULAR

Hiperaktivitesi olan birey ve ya çocukta devamlı hareket etme, elleri ve ayakları kıpır kıpır olma hali, üzerine aldığı sorumlulukları sakin bir şekilde sürdürmede zorlanma, zaman zaman sohbet sırasında konuşan kişinin sözünü kesme, çok konuşma vb. belirtiler gözlemlenmektedir.
Hiperaktivite, oturduğu yerde rahat duramama, el ve ayaklarını kontrol etmekte zorlanma kıpırdanıp durma, zorunlu durumlarda bile yerinde oturamama, uygun olmayan ortamlarda koşuşturma, eşyalara tırmanma, sürekli hareket halinde olma şeklinde kendini gösterir.

DEHB’nin temel özelliği dikkati vermede ve sürdürmede güçlük yaşamasıdır.

Üç farklı DEHB belirti kategorisi vardır:

  • Dikkat Eksikliği
  • Hiperaktivite (Aşırı hareketlilik)
  • Dürtüsellik (İmpulsivite)

Bu üç tip bireyde bir arada görülmekle birlikte ayrı ayrı da görülebilir.

Dikkati dağıtan durumlara direnç gösterebilme istenilen uyarana veya göreve odaklanabilme becerisidir. Örneğin, DEHB’li çocukların, yazı yazarken veya öğretmenini dinlerken arkadan gelen konuşma sesleriyle dikkatleri dağılır ve bir daha yazmaya veya dinlemeye tamamen odaklanamazlar.
Bir seferde tek bir şeyi söyleme, kısa ve anlaşılır yönergeler verme. örneğin; İngilizce kitabının 36. sayfasının A maddesinin, 2. Sorusu gibi 3 ayrı şeyi tek seferde söylemek yerine; “şimdi İngilizce kitabınızın 36. Sayfasını açın, A alıştırmasını yapacağız, 2. soruyu kim cevaplamak ister?” gibi yönergeler tek tek verilmelidir.
PLM’de Neurofeedback ,Biyofeeddback terapi yöntemleri ,Berard Metodu /İşitsel Algı , Play Attention ve Görsel Algı Beceri Geliştirme Programı,Bilişşsel Davranışçı Terapi yaklaşımı zemininde eklektik bir yaklaşımla çocuk ve yetişkinlere yirmi yıllık tecrübe ile bütüncül olarak uygulanmaktadır.
Okul sorunları ve öğrenme bozuklukları,davranış bozukluğu,karşıt olma-karşı gelme bozukluğu, arkadaş ve çevre ile ilişkilerin de sorunlar; olarak sıralanabilir.